Platforma B2B bez prowizji
Platforma B2B bez prowizji nie pobiera procentu od wartości zamówień Twoich klientów. W Saly opłata od zamówienia wynosi 0 zł w każdym pakiecie, a abonament od 950 zł netto miesięcznie nie zależy od wartości zamówień.
Brak prowizji nie zawsze oznacza stały koszt: część platform pobiera stałą kwotę za zamówienie albo dobiera abonament do wartości zamówień. Poniżej pokazujemy, jak działają te modele i ile kosztują, gdy sprzedaż rośnie.
0 zł
od zamówień i prowizji od sprzedaży, w pakietach Start, PRO i Enterprise.
od 950 zł
netto miesięcznie: stały abonament z hostingiem, aktualizacjami i kopiami zapasowymi.
w cenie
wdrożenia: gotowy konektor do enova365, Subiekta GT, Streamsoft lub Comarch ERP, bez opłaty miesięcznej.
Co oznacza „bez prowizji” w platformie B2B?
„Bez prowizji” zwykle oznacza, że platforma nie pobiera procentu od wartości zamówienia. Koszt może jednak rosnąć ze sprzedażą inaczej: przez stałą kwotę za zamówienie albo abonament dobierany do wartości zamówień w platformie.
Jeśli chcesz kosztu niezależnego od sprzedaży, zapytaj dostawcę o wszystkie trzy. Abonament może też zależeć od liczby klientów, produktów czy kont handlowców, dlatego zawsze sprawdzaj, od czego zależy cena.
W Saly pakiet dobierasz do liczby klientów B2B, produktów, kont handlowców i potrzebnych funkcji. Limity każdego pakietu podaje cennik. Wartość ani liczba zamówień nie zmienia abonamentu.
Sześć modeli rozliczeń i co się dzieje, gdy rośniesz
| Model | Za co płacisz | Gdy sprzedaż rośnie | O co zapytać dostawcę |
|---|---|---|---|
| Prowizja od sprzedaży | procent od wartości każdego zamówienia | koszt rośnie w tym samym tempie co sprzedaż | Od jakiej kwoty liczony jest procent: netto, brutto, z dostawą? |
| Opłata za zamówienie | stała kwota za każde zamówienie | koszt rośnie z liczbą zamówień, także małych uzupełnień | Czy liczą się zamówienia handlowców i zamówienia z pliku? |
| Plan według wartości zamówień (GMV) | abonament dobrany do wartości zamówień w platformie | po przekroczeniu progu wyższy plan | Z jakiego okresu liczony jest próg i kiedy zmienia się plan? |
| Limit zamówień w miesiącu | abonament z limitem liczby zamówień | w szczycie sezonu dopłata albo wyższy plan | Co dzieje się z zamówieniem ponad limit? |
| Stały abonament (Saly) | kwota za pakiet, niezależna od zamówień | koszt zmienia się dopiero po przekroczeniu limitu klientów, produktów lub kont handlowców | Jakie są limity pakietu i od kiedy obowiązuje wyższy? |
| Licencja i utrzymanie | licencja albo darmowy kod, do tego hosting, aktualizacje i agencja | rosną koszty serwerów i zmian w kodzie | Kto płaci za aktualizacje, serwery i integracje? |
GMV (gross merchandise value) to łączna wartość zamówień złożonych w platformie. To nie to samo co obrót całej firmy, bo liczą się tylko zamówienia online.
Przykład z cennika. W cenniku AtomStore B2B od 1.09.2026 nie ma prowizji od zamówień. Plan zależy jednak od wartości zamówień w platformie z ostatnich 12 miesięcy:
| Plan AtomStore B2B | Wartość zamówień z 12 miesięcy | Abonament netto |
|---|---|---|
| START | do 1 mln zł | 999 zł/mies. |
| PREMIUM | do 4 mln zł | 1 999 zł/mies. |
| PREMIUM+ | do 8 mln zł | 2 899 zł/mies. |
| MAX | do 24 mln zł | 4 599 zł/mies. |
Według przypisu w cenniku po przekroczeniu limitu następuje automatyczne przeniesienie na plan dopasowany do aktualnej wartości zamówień. Plany różnią się też funkcjami i limitem produktów. Źródła: cennik AtomStore B2B od 1.09.2026, strona cennika AtomStore B2B, stan na 7.11.2026.
Pełne porównanie funkcji i kosztów obu platform, z panelem handlowca i promocjami, znajdziesz w tekście Saly vs AtomStore.
Na marketplace prowizja jest podstawową opłatą. Na Allegro wynosi od 1 do 17% netto, zależnie od kategorii (cennik Allegro, 7.11.2026). Kiedy hurtowni opłaca się własny kanał, liczymy w tekście Allegro czy platforma B2B?
Ile kosztuje wzrost: przykład hurtowni przez 3 lata
Hurtownia przenosi klientów do platformy. Wartość zamówień online rośnie z 2 mln zł w pierwszym roku do 5 mln zł w drugim i 10 mln zł w trzecim. Tak zmienia się koszt platformy, gdy rośnie wartość zamówień (prowizja liczona bez abonamentu):
| Model | Rok 1: 2 mln zł | Rok 2: 5 mln zł | Rok 3: 10 mln zł | Razem 3 lata |
|---|---|---|---|---|
| Prowizja 0,5% (założenie) | 10 000 zł | 25 000 zł | 50 000 zł | 85 000 zł |
| Prowizja 1% (założenie) | 20 000 zł | 50 000 zł | 100 000 zł | 170 000 zł |
| Plan według wartości zamówień (progi z cennika AtomStore B2B) | PREMIUM: 23 988 zł | PREMIUM+: 34 788 zł | MAX: 55 188 zł | 113 964 zł |
| Saly PRO, stały abonament | 29 400 zł | 29 400 zł | 29 400 zł | 88 200 zł |
Kwoty netto, bez wdrożenia. Stawki prowizji to założenia do obliczeń, nie cennik konkretnej platformy. Jeśli platforma pobiera prowizję obok abonamentu, dolicz go do kwoty prowizji.
Plan według wartości zamówień to sam abonament z cennika AtomStore B2B od 1.09.2026. Nie doliczyliśmy dodatków, np. modułu handlowców za 1 500 zł miesięcznie w planach do PREMIUM+. Przyjęliśmy, że wartość zamówień z danego roku wyznacza plan.
W Saly dochodzi jednorazowe wdrożenie: 12 900 zł w PRO, razem z konektorem ERP. Pakiet PRO ma do 5 kont handlowców, moduł promocji i raporty BI. Zmieniasz go dopiero po przekroczeniu limitu klientów, produktów lub kont handlowców.
Wniosek: gdy wartość zamówień rośnie pięciokrotnie, prowizja też rośnie pięciokrotnie. Abonament według progów rośnie ponad dwa razy, z 1 999 do 4 599 zł. Abonament Saly zostaje ten sam, dopóki mieścisz się w limitach klientów, produktów i kont handlowców pakietu.
Dlaczego w hurcie opłata od zamówień kosztuje więcej, niż się wydaje
- Płacisz od obrotu, który już masz. Do platformy B2B przenosisz stałych klientów, którzy dziś zamawiają mailem i telefonem. Prowizja obejmuje zamówienia, które i tak by przyszły.
- Zamówienia hurtowe są duże. Przy prowizji 1% z przykładu wyżej od zamówienia za 20 000 zł oddajesz platformie 200 zł. W Saly to samo zamówienie kosztuje 0 zł.
- Handlowcy też zamawiają w platformie. W Saly handlowiec przez „Zaloguj się jako” składa zamówienie na koncie klienta, w jego cenach, i to zamówienie też kosztuje 0 zł.
- Szczyt sezonu podnosi rachunek. Przy prowizji i limicie zamówień najlepszy miesiąc w roku jest też najdroższy. Przy progu z 12 miesięcy mocny sezon może przenieść Cię na wyższy plan.
- Opłata hamuje przenoszenie klientów online. Gdy każde zamówienie kosztuje, kusi, żeby największych klientów obsługiwać po staremu. Przy 0 zł od zamówień opłaca się przenieść do platformy wszystkich.
Jak handlowiec pracuje na koncie klienta, pokazujemy na stronie panel handlowca. Uprawnienia i prowizje handlowców opisuje FAQ: handlowiec i uprawnienia.
Co jeszcze sprawdzić poza opłatą od zamówień
Brak prowizji to dopiero początek. Te koszty też potrafią rosnąć razem ze sprzedażą:
| Koszt | Pytanie do dostawcy | Jak jest w Saly |
|---|---|---|
| Płatności online | Czy platforma dolicza własny procent do płatności online? | nie: prowizję pobiera operator płatności (Autopay, PayU lub Przelewy24) według Twojej umowy z nim; Saly nic nie dolicza |
| Open API | Ile zapytań na minutę jest w cenie? | Open API w każdym pakiecie: 10 zapytań na minutę w Start, 30 w PRO i 300 w Enterprise |
| Integracja z ERP | Czy konektor ma opłatę miesięczną? | konektor do enova365, Subiekta GT, Streamsoft i Comarch ERP (XL, Optima) w cenie wdrożenia; SAP i inne systemy, np. Asseco Softlab, przez Open API z wyceną indywidualną |
| Konta handlowców | Ile kont jest w cenie? | panel handlowca od Start: 1 konto, w PRO do 5, w Enterprise bez limitu; więcej kont oznacza wyższy pakiet |
| Liczba klientów i produktów | Jakie są limity i co po ich przekroczeniu? | limity podaje cennik; wyższy pakiet od kolejnego okresu rozliczeniowego, bez przerwy w działaniu |
| Promocje i lojalność | Czy to płatny dodatek? | moduł promocji i program lojalnościowy w PRO i Enterprise, bez dopłat |
| Hosting, aktualizacje, kopie zapasowe | Czy są w abonamencie? | tak, w każdym pakiecie; kopie od 1 dziennie w Start do co godzinę w Enterprise |
| Moduły dodatkowe | Ile kosztują i od którego pakietu? | od PRO: Saly AI od 1 900 zł, Sprzedaż B2C 990 zł i Supply Planning 1 500 zł miesięcznie. W Enterprise B2C i Supply Planning są w cenie |
Przykład opłaty procentowej: w cenniku Comarch e-Sklep integracja z zewnętrznym systemem płatności online, m.in. Przelewy24, PayU i Tpay, kosztuje 0,5% za transakcję. Stawka jest ta sama we wszystkich trzech pakietach, także w pakiecie B2B od 899 zł miesięcznie (cennik Comarch e-Sklep, 7.11.2026). Przy zamówieniach opłaconych online za 1 mln zł rocznie to 5 000 zł.
Więcej odpowiedzi o abonamencie, wdrożeniu i limitach: FAQ: cena, pakiety i umowa. Integracje z ERP opisujemy na stronie integracje ERP.
Cennik Saly: 0 zł od zamówień w każdym pakiecie
| Pakiet | Abonament netto | Wdrożenie netto | Konta handlowców | Opłata od zamówienia |
|---|---|---|---|---|
| Start | 950 zł/mies. | 7 700 zł | 1 | 0 zł |
| PRO | 2 450 zł/mies. | 12 900 zł | do 5 | 0 zł |
| Enterprise | od 6 900 zł/mies. | od 24 900 zł | bez limitu | 0 zł |
Te same kwoty płacisz przy 2 i przy 10 mln zł zamówień rocznie, w granicach limitów pakietu. Limity klientów i produktów podaje cennik. Wdrożenie obejmuje integrację z jednym ERP przez gotowy konektor, a w Enterprise z wieloma systemami.
Rachunek na 3 lata dla każdego pakietu, na tle innych typów platform, liczymy w tekście Ile kosztuje platforma B2B? (TCO 3 lata). Co jeszcze obejmuje abonament w chmurze, opisujemy w tekście platforma B2B SaaS.
Już w pakiecie Start klienci zamawiają w swoich cenach, z limitem kupieckim i z pliku Excel. Masz też CMS, Open API i eksport zamówień w 6 formatach (CSV, XLSX, UBL 2.1, cXML, EDIFACT D96A i D01B). Szczegóły: cenniki indywidualne, limit kupiecki i wszystkie funkcje.
U największego klienta Saly obsługuje 2 mln produktów i 24,7 mln cen kontraktowych. Ceny i stany z ERP odświeżają się tam co 5 minut (wydajność platformy). Opłata od zamówienia wynosi 0 zł także w pakiecie Enterprise.
Saly nie kończy pracy na zamówieniu
Gdy platforma nie bierze nic od zamówień, z każdego odzyskanego zamówienia nie oddajesz platformie ani złotówki. Dlatego Saly pomaga zdobywać kolejne zamówienia:
- Prognoza sprzedaży całej firmy i każdego produktu. Moduł Saly AI pokazuje przychód netto na najbliższe 7 i 26 dni na tle sprzedaży z ostatnich 60 dni. Zakładka „Popyt produktów” podpowiada zakupom, ile sztuk zamówić. Błąd prognozy widzisz w panelu, więc wiesz, ile jej ufać.
- Analiza promocji z lejkiem odrzuceń. Saly BI pokazuje, ile razy promocja była oceniana w koszykach i dlaczego klient jej nie dostał. Powodem bywa np. niewielki brak do progu, błędny kod albo koniec budżetu. Przy każdym powodzie jest podpowiedź, co zmienić.
- Poranne wnioski z kwotą w złotych. Insight Engine w module Saly AI co rano pokazuje handlowcom, który klient kupuje mniej i ile możesz na tym stracić.
Analiza promocji jest w Saly BI od pakietu PRO. Prognozy i poranne wnioski daje moduł Saly AI, od PRO, od 1 900 zł netto miesięcznie. Prognoza sprzedaży i analiza promocji mają w panelu oznaczenie BETA.
Więcej: analityka promocji i FAQ: BI i Saly AI.
Policz koszt dla swojej hurtowni
Weź faktury obecnej platformy z 12 miesięcy i zsumuj prowizje, opłaty za zamówienia i dopłaty za przekroczone progi. Na demo porównamy tę kwotę z abonamentem Saly dobranym do liczby Twoich klientów i produktów, razem z wyliczeniem na 3 lata.
Zmieniasz platformę? Zobacz, jak przenieść klientów i ceny: replatforming B2B. Mniejszej hurtowni polecamy tekst czy własna platforma B2B musi być droga.
FAQ
Czy jest platforma B2B bez abonamentu albo za darmo?
Są dwa takie modele i oba mają swój koszt. Na Allegro wystawienie oferty jest darmowe, ale płacisz prowizję od sprzedaży. Przy darmowej licencji open source płacisz osobno za wdrożenie, hosting, aktualizacje i integracje (porównanie kosztów w 3 lata).
Czy rekordowy sezon podniesie mi abonament w Saly?
Nie. Liczba i wartość zamówień nie zmieniają abonamentu Saly, także w szczycie sezonu. Wyższy pakiet, od kolejnego okresu rozliczeniowego, potrzebny jest dopiero po przekroczeniu limitu klientów, produktów lub kont handlowców (FAQ: cena i pakiety).
Czy zamówienia składane przez handlowca też są bez opłat?
Tak. W Saly każde zamówienie kosztuje 0 zł: złożone przez klienta, przez handlowca na koncie klienta i zamówienie z pliku CSV lub XLSX. U dostawcy z prowizją zapytaj, czy obejmuje ona też zamówienia handlowców.
Czy prowizja za płatność kartą lub BLIK-iem to opłata platformy?
W Saly nie: prowizję za płatność online pobiera operator (Autopay, PayU albo Przelewy24) według Twojej umowy, a Saly nic nie dolicza. Przelew z terminem w ramach limitu kupieckiego w ogóle nie przechodzi przez operatora.
U innych dostawców bywa inaczej. W cenniku Comarch e-Sklep, także w pakiecie B2B, integracja z zewnętrznym systemem płatności kosztuje 0,5% za transakcję (cennik Comarch e-Sklep, 7.11.2026). Opłata nie obejmuje m.in. przelewu tradycyjnego i płatności za pobraniem.
Platforma B2B czy marketplace: gdzie płacisz prowizję?
Na marketplace prowizja od sprzedaży jest podstawową opłatą. Na własnej platformie B2B, takiej jak Saly, płacisz abonament, a kupują u Ciebie Twoi klienci, w swoich cenach z ERP. Rachunek dla obu kanałów: Allegro czy platforma B2B?
Czy integracja z ERP podnosi abonament?
Nie, jeśli pracujesz na enova365, Subiekcie GT, Streamsoft albo Comarch ERP XL lub Optima. Gotowy konektor jest w cenie wdrożenia, bez opłaty miesięcznej. SAP i inne systemy, np. Asseco Softlab, łączymy przez Open API z zakresem wycenianym indywidualnie.
Od jakiej wartości zamówień stały abonament wychodzi taniej niż prowizja?
Podziel roczny abonament przez stawkę prowizji. Dla Saly PRO (29 400 zł rocznie) i prowizji 1% to 2,94 mln zł zamówień rocznie, a przy 0,5% – 5,88 mln zł. Powyżej tej kwoty sama prowizja kosztuje więcej niż cały abonament PRO.
Stan na 7.11.2026, źródła: cennik Saly, cennik AtomStore B2B od 1.09.2026, cennik Allegro, cennik Comarch e-Sklep. Stawki prowizji 0,5% i 1% w przykładzie 3 lat to założenia do obliczeń. Jeśli któraś informacja o innej platformie się zmieniła, napisz na office@saly.pl, a poprawimy ją.
