Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego i spersonalizowanego działania. Szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób używane są pliki cookies, a także w jaki sposób można je zablokować lub usunąć, znajdziesz w polityce prywatności.

Atrybuty produktu e-commerce B2B: w jaki sposób pomogą w stworzeniu doskonałego product experience? To dzięki tej funkcji klient chętniej podejmie decyzję zakupową!

Atrybuty produktu e-commerce B2B: w jaki sposób pomogą w stworzeniu doskonałego product experience? To dzięki tej funkcji klient chętniej podejmie decyzję zakupową!

Aktualizacja: 27.05.2022

Atrybuty produktu w Twoim e-commerce B2B są niespójne we wszystkich kluczowych kanałach? Lub – co gorsza – nie są w ogóle prezentowane? To poważny błąd! I całkiem łatwo go uniknąć…

Dlaczego tak ważne jest mieć odpowiednie atrybuty produktu e-commerce B2B?

Po wejściu do sklepu online konsumenci chcą wiedzieć, czym produkt A różni się od produktu B i co otrzymają za swoje pieniądze. Dostarczając szczegółowych, wiarygodnych informacji, atrybuty produktu wspierają sprzedaż e-commerce B2B i zaspokajają potrzeby użytkowników.

Pandemia popchnęła e-handel do przodu. Nie wszyscy okazali się być przygotowani. Brak lub niska jakość danych produktowych, bez których nie można zapewnić klientom odpowiedniego doświadczenia zakupowego, to jeden z głównych problemów związanych z digitalizacją oferty produktowej.

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, że rywalizacja o klientów B2B jest wysoka. Poznaj sposoby na zdobycie przewagi konkurencyjnej>>>. Pewnie zdajesz sobie z tego sprawę. Potencjalny klient, mając do dyspozycji kilka sklepów oferujących podobne lub takie same produkty, nie wybacza takich niedociągnięć jak słaba karta produktu czy niepełna informacja o produkcie. Jak więc dostarczyć doskonały product experience?

Zacznijmy od podstaw.

Czym są atrybuty produktu?

Najprościej mówiąc, jest to cegiełka – fragment konkretnej informacji o produkcie. Cena produktu, zdjęcie, dane techniczne, cechy – to wszystko są atrybuty produktu e-commerce B2B. Jeśli te wszystkie cegiełki zgromadzimy wokół jednego „surowego” produktu – wzbogacimy go – zbudujemy dobry product experience. Mogą one należeć do obszaru marketingu (np. opisy na stronie internetowej), logistyki (np. wielkość opakowania) lub innych. W ten sposób produkty są definiowane przez swoje atrybuty.

atrybuty produktu w systemie PIM saly

Innymi słowy, połączone atrybuty tworzą produkt, który spełnia wszystkie wymagania i potrzeby, jakich oczekuje klient. Wyobraź sobie, że pieczesz według przepisu, który zawiera masło, cynamon i cukier. Dostarczasz swojemu klientowi oczekiwane bułeczki cynamonowe. Smakują dokładnie tak, jak powinny – cynamonowo i słodko. W naszej wyimaginowanej piekarni zawsze znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która zapyta o składniki każdego wypieku. Reprezentuje ona każdego konsumenta na świecie, niezależnie od branży.

Brak choćby jednego elementu w opisie produktu skutkuje złym doświadczeniem klienta. Badania potwierdzają, że wyczerpujące dane produktowe w e-commerce są jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje zakupowe. Prawie 75% konsumentów B2B jest tego zdania.

Atrybuty produktu e-commerce B2B: zarządzanie produktem w zespole

Wiesz już, czym są atrybuty i jak przekładają się na customer experience, ale jak wygląda praca z nimi w praktyce?

Współczesne firmy potrzebują efektywnych rozwiązań do zarządzania informacjami o produkcie (PIM) we wszystkich kanałach i lokalizacjach. W takich systemach wzbogaca się surowe dane zaimportowane np. z systemu ERP o dane techniczne, ceny, cechy, warianty i materiały graficzne. Zebrane i ładnie opisane produkty można później wyeksportować do innych kanałów: sklepów internetowych, marketplace’ów czy aplikacji. Na tym kończy się rola zwykłych systemów PIM.

W Saly masz również możliwość wyświetlania wyników swojej pracy = gotowych produktów, wszystkim zainteresowanym w dedykowanym panelu.

Zapewniasz użytkownikom dwustopniowy dostęp do Twojego katalogu online. W wersji niezalogowanej każdy użytkownik może uzyskać pełną informację o Twoich produktach. Dla kluczowych klientów oferujesz wersję zalogowaną – z widocznymi cenami produktów i możliwością kontaktu z opiekunem handlowym. W tym panelu mogą również tworzyć własne e-katalogi = oferty handlowe dla swoich klientów lub generować PDF-y produktowe. Nieźle, prawda?

Atrybuty produktu e-commerce B2B: w jaki sposób pomogą w stworzeniu doskonałego product experience? Panel klienta

Atrybuty produktu e-commerce B2B – zarządzanie danymi

Zarządzanie informacjami o produktach angażuje co najmniej kilku pracowników z różnych działów. Przykładowo: dział marketingu zajmie się content marketingiem – zadba o opisy produktów, a product manager – o dane techniczne.

Dobrym pomysłem jest stworzenie reguł lub zasad określających, które atrybuty produktu pracownicy z danego działu mogą wzbogacać. Zdecyduj, kto powinien mieć dostęp i możliwość edycji ich typów i wartości. Precyzyjna polityka dostępu wyeliminuje potencjalne zamieszanie związane z odpowiedzialnością. Zapewni to wysoką jakość danych o produktach, które są dostarczane klientom i dystrybutorom.

kontrola danych w systemie pim Saly

Poznałeś teorię, może przejdziemy do części praktycznej?

Opisy i bogate atrybuty produktu to bardzo często niedoceniany dotychczas element, który wpływa na doświadczenie klienta z Twoją ofertą.

Zazwyczaj dane o produktach są rozproszone w różnych plikach i w głowach pracowników. Prowadzi to do narażenia na niespójności merytoryczne w różnych kanałach sprzedaży, a pracownicy spędzają godziny na ręcznym uzupełnianiu danych.

Obecnie coraz więcej producentów jest świadomych tego problemu i interesuje się możliwością stworzenia jednego miejsca w firmie, w którym cała ta wiedza będzie gromadzona. Doświadczamy tego poprzez ilość spływających zapytań o nasz produkt. Przede wszystkim chcą oni ograniczyć błędy ludzkie i niepotrzebną pracę przy przekazywaniu informacji o produkcie wewnątrz i na zewnątrz firmy.

Czujesz potrzebę zmiany praktyk pracy z informacją produktową w Twojej firmie? Zobacz jak działa Saly – wypełnij formularz i umów się na prezentację modułu PIM.

Chcesz poznać wszystkie tajniki e-handlu B2B? Zapisz się do naszego newslettera!

 

Powiązane posty