Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego i spersonalizowanego działania. Szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób używane są pliki cookies, a także w jaki sposób można je zablokować lub usunąć, znajdziesz w polityce prywatności.

Wdrażanie procedur właściwego zarządzania informacją produktową (PIM) przeżywa boom w branży B2B. Coraz większy nacisk na poprawę Customer Experience jest jednym z głównych czynników związanych z rozwojem technologii w sektorze handlu elektronicznego.

Pisaliśmy już o rodzajach danych produktowych, które powinny być uwzględnione w katalogu produktów B2B oraz o ich pozytywnym wpływie na sprzedaż. Ponadto w naszym ostatnim artykule wyjaśniliśmy, czym są systemy PIM i dlaczego warto wdrożyć to rozwiązanie w swojej firmie.

Dziś chcemy rozwinąć kwestię zarządzania informacją o produkcie w firmie i omówić ważne spostrzeżenia z bieżących raportów poświęconych tej tematyce.

Wyzwania związane z zarządzaniem produktami w firmach

Obsługa ogromnej ilości danych produktowych

Średnie przedsiębiorstwa i duże korporacje muszą radzić sobie z ogromną ilością materiałów i danych produktowych. Możemy wyróżnić takie czynniki jak: wariantowanie produktów, szeroki asortyment i rozbudowane parametry produktów.

Produkty zazwyczaj występują w wersji pojedynczej lub rozbudowanej o wiele różnych elementów/cech. To znacznie zwiększa ilość informacji, którymi należy odpowiednio zarządzać. Kategoryzowanie, sortowanie i przeszukiwanie wszystkich tych danych produktów jest uciążliwe i prowadzi do błędów.

Jeżeli, na przykład, marketingowiec odpowiedzialny za Europę musi przefiltrować produkty, które są dostępne w Europie, powinno być to łatwe do zrobienia.

Rozwiązanie: PIM zapewnia scentralizowaną przestrzeń na informacje o produkcie, co ułatwia obsługę i zarządzanie dowolną ilością danych.

Dane są rozproszone w różnych plikach. Lub nawet w głowach pracowników

W firmach, w których informacje o produktach są przechowywane w wielu miejscach, marketerzy często kopiują lub ponownie wprowadzają dane z jednego systemu do drugiego. Badania pokazują, że firmy najczęściej używają arkuszy Excel do przechowywania informacji o produktach.

Proces ten jest powolny, żmudny i podatny na niemożliwe do wykrycia błędy. Ile może być takich arkuszy w jednej dużej firmie produkcyjnej? 10? 30? Czy to naprawdę pomaga zoptymalizować pracę zespołu i poprawić obsługę klienta?

Często to właśnie konkretny pracownik ma po prostu informacje o tym, gdzie dane są przechowywane lub jak opisać produkt. Jest to pierwsza osoba, z którą kontaktują się handlowcy, tylko po to, aby uniknąć przeszukiwania ogromnej ilości plików. Jeśli tak się dzieje w Twojej firmie, Twoi pracownicy mają realną potrzebę przejścia na inne rozwiązanie.

Rozwiązanie: dzięki systemowi PIM zarządzanie informacją produktową odbywa się w jednym miejscu, do którego dostęp mają wszyscy kluczowi pracownicy: menedżerowie produktów, marketerzy, handlowcy, a nawet pracownicy działu księgowości. Nie musisz przenosić danych o produkcie ręcznie, gdyż w prosty sposób możesz zaimportować wszystkie informacje z Excela do systemu PIM. Co więcej, ten system może być zintegrowany z Twoim systemem ERP.

Kluczowe korzyści z narzędzia do zarządzania informacją o produkcie

  • skuteczne rozwiązanie PIM centralizuje i synchronizuje dane produktowe, pozwalając zespołom handlowym i marketingowym na zarządzanie, sprzedaż i działania marketingowe w jednym miejscu;
  • integracja rozwiązania PIM z systemem ERP usprawnia proces pracy w firmie;
  • system klasy PIM poprawia jakość informacji i eliminuje błędy ludzkie;
  • to rozwiązanie zapewnia kierownikom dane w czasie rzeczywistym, potrzebne do podejmowania strategicznych decyzji. Więcej przeczytasz tu.

Zarządzanie informacją produktową może być naprawdę sprawne?

Nie twierdzimy, że cały proces zarządzania informacją produktową zajmie Twoim pracownikom tylko 5 minut dziennie. Ale możliwości nowoczesnych narzędzi PIM naprawdę skracają czas pracy nad informacjami o produkcie do niezbędnego minimum. Możesz łatwo wyeliminować żmudne, powtarzające się zadania oraz usprawnić komunikację między działami. Zapewnisz, że klienci otrzymują tylko dokładne i spójne informacje o produkcie. Efektem tego jest poprawa Customer Experience, o którym tak głośno się ostatnio mówi, a co za tym idzie – poprawę wyników sprzedaży.

Efektywne zarządzanie informacją produktową i obsługa klienta B2B – jak to pogodzić? Poznaj możliwości wbudowanego modułu PIM w platformie e-commerce B2B Saly.

Powiązane posty