Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego i spersonalizowanego działania. Szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób używane są pliki cookies, a także w jaki sposób można je zablokować lub usunąć, znajdziesz w polityce prywatności.

technologie sprzedażowe SalesTech

Prawdopodobnie to właśnie dział sprzedaży, bardziej niż jakikolwiek inny, jest odpowiedzialny za wsparcie i zwiększenie przychodów firmy. Stoi przed nim wiele wyzwań, które utrudniają ten proces.

Przedstawiciele handlowi walczą o znalezienie wysokiej jakości leadów, nadzorowanie setek potencjalnych klientów i utrzymanie wysokiego poziomu wiedzy o produktach i usługach swojej firmy. Szefowie działów sprzedaży mają trudności z podejmowaniem decyzji biznesowych i śledzeniem wyników pracy zespołu.

Według HubSpot, w ostatnich latach życie zawodowe handlowców jest coraz bardziej zawiłe. Aż 28% dyrektorów handlowych pracuje średnio ponad 60 godzin tygodniowo. Zaledwie 19% przedstawicieli handlowych i 21% menedżerów sprzedaży pracuje 40 godzin tygodniowo.

Rozwiązania? Oprogramowanie dedykowane wyzwaniom działu sprzedaży przychodzi z pomocą.

Czym jest SalesTech?

SalesTech (technologie sprzedażowe) obejmuje wszystkie narzędzia i systemy technologiczne wykorzystywane przez dział handlowy w celu ułatwienia i zwiększenia efektywności procesu sprzedaży. Pozwala to handlowcom wykorzystywać swój czas i wiedzę o klientach w sposób jak najbardziej efektywny i skuteczny.

Wiele organizacji uświadomiło sobie już, że metody oparte na dokumentach papierowych, arkuszach kalkulacyjnych i niezintegrowanych systemach są nieodpowiednimi narzędziami do zarządzania sprzedażą. Postawiły one na nowoczesne oprogramowanie sprzedażowe, które pozwala im utrzymywać relacje z klientami i pozyskiwać prospekty w sposób bardziej efektywny i oszczędny.

Niniejszy krótki przewodnik poprowadzi Cię przez najczęściej wybierane rodzaje oprogramowania dostępnego dla działów sprzedaży.

Kategorie SalesTech

CRM

Inwestowanie w bazę danych CRM (Customer Relation Management) jest kluczowe dla sprawnego zarządzania i uporządkowania kluczowych informacji o klientach. Im większa firma, tym ważniejsze jest, aby zespół handlowców mógł w mgnieniu oka uzyskać dostęp do danych o klientach i prospektach. Zarządzanie szansami sprzedaży i wiedzą o relacjach z klientami, raportowanie, przypisywanie zadań do pracowników – to tylko kilka przykładów możliwości systemu CRM.

Narzędzia optymalizujące pracę handlowców

Zespoły handlowe zawsze szukają sposobów na maksymalizację produktywności, dlatego coraz częściej stosowane są narzędzia wspierające sprzedaż. Narzędzia te zmniejszają ilość czasu, jaki przedstawiciele handlowi spędzają na wykonywaniu zadań manualnych. Na przykład, do tej kategorii zaliczają się narzędzia, które pozwalają personalizować i automatyzować wiadomości e-mail follow-up do potencjalnych klientów.

Platformy społecznościowe

Social Selling – budowanie relacji z potencjalnymi klientami na platformach społecznościowych – jest powszechną praktyką dla profesjonalistów zajmujących się sprzedażą, głównie B2B (np LinkedIn). LinkedIn Sales Navigator (narzędzie do zaawansowanego wyszukiwania i zarządzania potencjalnymi kontaktami na LinkedIn) jest bardzo przydatny dla takiego kanału relacji biznesowych.

Business intelligence

Potężna analiza danych sprzedażowych staje się możliwa dzięki narzędziom business intelligence. Takie narzędzia wspierają procesy decyzyjne i sprzedażowe w firmach, pozwalając działowi sprzedaży nie działać na oślep. Przedstawiciele i menedżerowie mogą korzystać z narzędzi analitycznych, aby określić, którzy klienci i produkty generują największe przychody w firmie i na tej podstawie odpowiednio je priorytetyzować.

Więcej o możliwościach panelu business intelligence przeczytasz tu.

Komunikacja z zespołem

Większość naszej listy skupia się na komunikacji i oddziaływaniu na klienta i tak właśnie powinno być. Ale ważne jest, aby nie zapominać o technologii, która poprawia komunikację z kolegami. Nie jest tajemnicą, że większość handlowców “żyje” w swojej skrzynce mailowej. Dlatego potrzebne są narzędzia, które mogą znacznie ułatwić komunikację, dzielenie się wiedzą i analizę działań między zespołem. Dobrym przykładem takiego narzędzia jest Slack (sami używamy go w Pure Interactive).

Narzędzia do prowadzenia konferencji online

Każdy zespół potrzebuje odpowiedniego narzędzia konferencyjnego do prowadzenia spotkań, dzielenia się ekranem (przydatna opcja do prowadzenia demo). Zoom, Skype, Google Meet to najczęściej wybierane rozwiązania, ponieważ oferują one wiele istotnych funkcji, takich jak możliwość prezentacji, napisów i połączeń telefonicznych.

Pozostałe kategorie SalesTech możesz zobaczyć na poniższej infografice Sales Hacker .

SalesTech landscape

Jak widać, kwestia technologii sprzedaży jest dość obszerna, liczy ponad 40 kategorii oprogramowania.

A co z platformami B2B?

Bez wątpienia możemy uznać platformy do sprzedaży i dystrybucji hurtowej za ważny komponent SalesTech Stack dla firm handlowych B2B.

Platformę B2B Saly można zaliczyć do takich kategorii jak:

  • sales automation – obsługa stałych klientów B2B online, uwalniająca handlowców od żmudnych procesów administracyjnych;
  • predictive analytics, forecasting – pozwala na monitorowanie trendów w zachowaniach zakupowych klientów i wspomaganie podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o dane;
  • data visualization – przejrzysta wizualizacja danych sprzedażowych umożliwiająca szybkie “ogarnięcie” tematu.

Podsumowując, na rynku dostępne są rozwiązania SalesTech dla prawie każdego rodzaju zadań, które pomagają zoptymalizować pracę działu handlowego i zapewnić lepsze wyniki sprzedaży. Te narzędzia są również coraz bardziej splecione m.in. poprzez integracje.

Ważne jest, aby inwestować w to, co najlepiej sprawdzi się w Twoim zespole, a nie kupować narzędzia, które jest najczęściej wybierane przez inne firmy. Nie oznacza to jednak, że nie warto sięgać po inspiracje do konkurencji i do rankingów oprogramowania.

Pamiętaj, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem przy wyborze oprogramowania SalesTech. O wiele ważniejsze jest znalezienie narzędzia, które oferują najwięcej zalet i najmniej wad w akceptowalnej cenie – co niekoniecznie jest najtańszym rozwiązaniem.

Przekonaj się, co zyskasz z platformą B2B Saly. Wypełnij formularz i zobacz prezentację systemu.

Powiązane posty